Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

Znakiem tego oskarżony

Tadeusz Hubert Jakubowski

ZNAKIEM TEGO OSKARŻONY

 

15 x 21 cm, 295 stron, fotografie czarno-białe, oprawa twarda, szyta

Wydanie drugie – poprawione i uzupełnione

ISBN 978-83-62144-70-9

Cena 30 PLN

 

 

ZNAKIEM TEGO OSKARŻONY

 

            W 2008 nakładem wydawnictwa „Świat Książki” ukazało się pierwsze wydanie więziennych ( i nie tylko) perypetii Tadeusza Huberta Jakubowskiego. „Znakiem tego oskarżony”,  mimo że opisuje czasy ponure i złe, robi to w nieczęsto spotykany sposób – daleki od modnego dziś upiększania historii i dopisywania zasług w stylu znanym z piosenki Wojciecha Młynarskiego: Czerwone maki, serce, ojczyzna,
Trzaska koszula, tu szwabska kula,
Tu, popatrz, blizna.

             Przeciwnie. Tadeusz Jakubowski z ogromną pokorą i skromnością pisze o swojej konspiracyjnej działalności.

[…] Nielegalna organizacja „Wolna Młodzież”, do której należałem, za co zostałem aresztowany i skazany, kontynuowała idee „Szarych Szeregów”. Założona została w 1949 roku, istniała do czerwca 1953 roku. Istniały dwa jej zgrupowania: Mazowsze i Świętokrzyskie. Organizacja miała na celu przede wszystkim wychowanie młodzieży w duchu wierności niepodległej Polsce. Wszyscy członkowie „Wolnej Młodzieży” skazani byli na kary więzienia i na kary dodatkowe: utratę praw obywatelskich i honorowych oraz przepadek mienia.

Wiele o naszej organizacji w tej książce pisać nie będę. […]W latach czterdziestych i na początku lat pięćdziesiątych organizacje takie działały prawie we wszystkich miastach w Polsce, a nierzadko i we wsiach. […]

O swoim kilkuletnim pobycie na Rakowieckiej i w Rawiczu, Autor pisze bez cierpiętnictwa, ze swadą i humorem. Zamiast przeklinać komunę, On ją po prostu obśmiewa.

Od tej niewielkiej książki rozpoczęła się nasza wieloletnia przygoda z gawędą Tadeusza Huberta Jakubowskiego. Dziś już praktycznie niedostępna, zasługuje z pewnością na przypomnienie. Książnica Pruszkowska, swoim drugim – poprawionym i uzupełnionym wydaniem –  z przyjemnością wypełnia właśnie tę lukę.