Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

Gdyby to była fikcja…

Nowość!!!

 

Elsa Thon

 

Gdyby to była fikcja…

 

 

 

 

 

15 x 21, 5 cm, 247 stron, fotografie, oprawa twarda, szyta

 

 

ISBN 978-83-62144-36-5

 

cena 25,00 PLN

 

 

 

Od wydawcy

 

 

W naszej serii wspomnień pruszkowiaków z dużą satysfakcją ale i z pewnym niepokojem prezentujemy po raz pierwszy literaturę przekładową. Niezwykła to książka i niezwykłe świadectwo – jak niezwykła jest historia jej autorki.

 

Elsa Thon – w Polsce nazywała się Balbina Synalewicz – urodziła się w Pruszkowie 10 stycznia 1923 roku. Tu dorastała, tu rozpoczęła edukację – najpierw w szkole im. Józefa Piłsudskiego, następnie  im. Tadeusza Kościuszki. Pierwsze sympatie, fascynacje i zainteresowania związała z naszym miastem. Pruszków tego okresu przez nią malowany, to świat ciepłych, pastelowych barw, dziecięcych zabaw i radości.

 

Dzieciństwo jej skończyło się nagle, szybko i brutalnie – 1 września 1939. Z tą chwilą wspomnienia Autorki mogą posłużyć za kanwę scenariusza filmu sensacyjnego, choć lepiej może powiedzieć – dramatu. Getto pruszkowskie, getto warszawskie, szczęśliwy epizod z kibucem, który – być może – uchronił ją od najgorszego.

 

Życie „na fałszywych papierach” i udział w konspiracji nie mogło trwać długo. Donos, gestapo, obóz w Płaszowie a potem w Skarżysku Kamiennej i wreszcie wyzwolenie. Cudem uniknęła losu większości swoich pobratymców. Straciła jednak ukochanych rodziców, siostrę, a także większość krewnych. Jej przeznaczone było przeżyć.

 

Wspomnienia Elsy Thon, to opowieść o odwadze, grozie, wytrzymałości i odrobinie szczęścia, które umożliwiło jej przetrwanie.

 

Dziękujemy Autorce, że zechciała się nimi z nami podzielić.

 

Dziękujemy także naszym kanadyjskim przyjaciołom z Azrieli Foundation, a zwłaszcza Arielle Berger i Ericowi Bẻlisle za życzliwość i pomoc w przygotowaniu tej książki.