Pobierz książkowy NIEKALENDARZ

 

Książnica Pruszkowska korzysta ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0

DKK

Polub nas na Facebooku
Facebook Pagelike Widget

Wernisaż wystawy Marka Strójwąsa



9 maja w naszej bibliotecznej galerii przy ulicy Chopina odbył się wernisaż wystawy rysunku i malarstwa

Marka Strójwąsa


Wernisaże w Filii Nr 4 zdobyły już sobie stałe grono sympatyków

Licznie zjawili się pruszkowscy artyści – wśród nich nasz przyjaciel, Jan Gołębiewski

W miniony piątek do grona sympatyków naszej Galerii dołączył także Prezydent Pruszkowa, Jan Starzyński

Wieczór umiliła śpiewem oraz grą na skrzypcach młodziutka artystka – Gabriela Kurzacz

Fotografował Tomasz Malczyk, a więcej fotografii w naszej galerii zdjęć.

______________________________________________________

Marek Strójwąs urodził się w 1955 roku w Pruszkowie. Z wykształcenia jest oficerem Wojsk Rakietowych i Artylerii, lecz sercem nieprzerwanie związany  ze sztukami wizualnymi już od dzieciństwa. Na pierwsze regularne zajęcia plastyczne zaczął uczęszczać w wieku sześciu lat, do funkcjonującego wówczas w pruszkowskim Pałacyku „Sokoła” Domu Kultury Dzieci i Młodzieży.  Trwało to jednak niespełna cztery lata. Względy osobiste i zawodowe były powodem, że przeszło ćwierć wieku spędził w okolicach Środkowego Nadodrza (Sulechów, Krosno Odrzańskie, Gubin, Kostrzyn n/O).  Po drodze był też jeszcze Toruń, gdzie studiował. W 2004 r. zamieszkał ponownie w swoim rodzinnym Pruszkowie. 
Od kilkunastu lat jest kapitanem rezerwy WP i wdowcem, samotnie wychowującym dwóch synów. Po pożegnaniu munduru sztuki piękne stały się jego największą pasją i treścią życia.  W międzyczasie pracował jeszcze przez sześć lat jako dziennikarz prasy lokalnej. Choć nie było mu dane za młodu ukończyć wyższej szkoły o kierunku plastycznym, to i tak nieprzerwanie od lat jego życie związane jest ze sztuką. Od dziesięciu lat jest członkiem Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków, gdzie już drugą kadencję działa w Zarządzie. Równolegle związany jest także z piastowskim Klubem Plastyka „Walor”, działającym pod patronatem profesora warszawskiej ASP i wieloletniego dziekana tejże uczelni, Ryszarda Sekuły, a prowadzonym przez  magistra sztuki Anetę Stosio. Wcześniej doskonalił jeszcze rysunek w pracowni artysty malarza Mariusza Kaczmarka w Kostrzynie nad Odrą (2002-2003 r.) oraz malarstwo u artysty plastyka,  Aliny Dorady-Krawczyk w Klubie „Sztuka” w Pruszkowie (2004-2005r.).

30 listopada 2013 r. został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików. Uprawia malarstwo (pastel, olej) oraz rysunek (grafit, węgiel, tusz). Dobrze czuje się zarówno w pejzażu, scence rodzajowej, jak i w martwej naturze. Jednak jego koronnym tematem jest od zawsze portret. Wspólny mianownik jego wszystkich prac, to: światłocień, przestrzeń i ruch. Brał udział w licznych plenerach oraz kilkudziesięciu wystawach, konkursach i przeglądach sztuk wizualnych. Ma w dorobku  ok. 300 obrazów, z czego znaczna część znajduje się w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą (Niemcy, Szwecja, Anglia). Więcej informacji na temat tego twórcy można znaleźć  na jego blogu: „Malowanie i rysowanie to moja życiowa pasja” (http://rokoko5.netgaleria.pl

Jego wirtualną galerię prac obejrzeć można także pod adresem: https://www.facebook.com/rokoko5.art.